O nás

O nás

                        

   „Hudba – jako déšť, kapka za kapkou proniká do srdce a oživuje jej.“

                                                                                                                                    Romain Rolland

 

Hudba nás obklopovala celé dětství, ale na žádný nástroj nám nějak extra nešlo hrát, už jsme mysleli, že hold nám není dáno do vínku hrát na hudební nástroje a staneme se jen věrnými posluchači. My asi hold nemáme talent, říkávali jsme si. Před několika lety nám však do života přišel buben djembe a s ním africká hudba. Každá buňka v těle se v rytmu afrických bubnů roztančila a naše srdce se smálo, stejně jako afričtí bubeníci. Někde v nás se objevila touha na tento nástroj umět hrát. Začali jsme navštěvovat kurzy a učit se ovládat hru na tento nádherný buben. A hlavně jsme zjistili, že i my máme kdesi v sobě cit pro rytmus a když ho máme my, tak ho mají i všichni ostatní, neboť tento rytmus jsme pozorovali ve své chůzi, ve svém dechu, v tlukotu srdce, ale též všude okolo nás. A když jsme ho začali vidět a cítit v našem životě, tak jsme zjistili, že mu dokážeme naslouchat i v hudbě. A ač jsme si mysleli, že nemáme ani kapku hudebního talentu, zjistili jsme, že jsme schopni na buben hrát a zapojit se do rytmu s ostatními bubeníky, měli jsme skvělé učitele, kteří nás ve hře na djembe podporovali a ukazovali nám jak otevřít srdce rytmu. Hra na djembe nás nakonec úplně pohltila. Každé společné bubnování s ostatními nadšenci do hry na tento hudební nástroj nám přinášelo obrovskou radost. A protože jsme zjistili, že to nejkrásnější na bubnování je pro nás právě ono společné sdílení radosti, tak jsme se rozhodli předávat tuto radost dál.

A protože v dětství nám chyběli právě takoví učitelé, kteří by nám dokázali zprostředkovat radost ze hry na hudební nástroj, je většina našich projektů koncipována právě pro děti, tak aby měli možnost s radostí nahlédnout do světa hudby a otevřít srdce jejím rytmům.

Při našem objevování rytmu jsme zjistili, že rytmus má mnoho pozitivních účinků na lidské tělo i psychiku. Je jakýmsi universálním jazykem, kterému jsme schopni všichni naslouchat a tak se sjednotit při společné hře. Proto se bubnování stává i jakousi terapií, či léčebným procesem pro lidi, kteří jsou ve stresu, kteří se neumí vyjádřit, bojí se vystupovat mezi lidmi, nebo se straní ostatním a mají pocit, že jim nikdo nerozumím. A nebo prostě jen uvolní tělo a vpustí do srdce radost a pohodu. Samotné bubnování rozvíjí člověka na mnoha úrovních.

 

Lektoruje: Nikol NIKLOVÁ

 

Za to, že nám ukázali jak naslouchat rytmům a naučili nás hrát na djembe vděčíme skvělým bubeníkům a učitelům  z Afriky, Německa i  Čech. A těmi jsou:

 

Franki B. Frank ,Ton Ton Sylla, Harouna Dembélé Jan Kuželka, David Oplatek, Broněk Pavlíček, Tomáš Kerle. Další  učitelé v Africe při 6 tydennim pobytu :  SURI ,Mansa CAMIO, NAMORY KEITA,