Proč Djembe

Proč jsme si vybrali zrovna africké bubny Djembe

Nás tento hudební nástroj uchvátil. Svým zvukem, tvarem, jedinečností…

 

Držet v rukách hudební nástroj, který je ručně dlabaný ze dřeva, který je potažený kůží a jehož zvuk krásně vibruje pod dlaněmi je opravdu nádherným zážitkem. To co nás na tomto bubnu tak přitahuje je též, že se na něj hraje dlaněmi, takže o to intenzivnější je prožitek ze hry na tento hudební nástroj a o to intenzivněji člověk vnímá rytmus, který hraje. Tvar bubnu umožňuje vnímání rezonancí ve dřevě a následně i okolo, neboť zvuk otvorem z bubnu ,,vyletí“ do prostoru okolo nás.

 

Naší ideou je umožnit dětem setkávání se v běžném životě i ve hře s přírodními materiály, které v našem životě ubývají a nahrazují je továrně vyráběné věci z ropy. Hračky s přírodních materiálů umožňují mnohem větší prožitky všemi smysly (plasty nemají vůni ani chuť, všechny věci jsou stejně studené a stejně hladké a většinou i lehké…)

Děti si mnohem víc váží takovýchto předmětů, ať už to jsou hudební nástroje, nebo hračky z přírodních materiálů, ve kterých vidí práci člověka (učitele, tatínka, babičky…), a v nichž poznávají materiál, který dokáží určit odkud je, čím původně byl atd. A tyto priority tento buben také splňuje.

Každý buben má svůj příběh, každý byl kdysi stromem, každý prošel rukama člověka, jež tento strom opracoval a dal mu tvar, vložil do něj kus své práce, svého času. Je potažen zvířecí kůží, která má svou barvu, strukturu, pevnost a teplotu. Každý buben je originální a každý má své vlastnosti, svůj jedinečný zvuk. Nejsou to výrobky, které vyšly z továrny, mají všechny části plastové, stejně hladké a studené, ale jsou to nástroje, jež každý je jedinečný.

 

A protože my sami na tento buben hrajeme už nějaký ten pátek a stále nám hra na něj přináší radost, rozhodli jsme se tuto radost sdílet a předávat dětem.